به بهانه مصاحبه سید شریف حسینی ، عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی

نوشته : فرید اعرابی 

این روزها اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها مورد بحث بسیاری از اقتصاد دانان و اقتصاد ندانان شده است. اعمال افزایش نرخ حامل های انرژی حداقل به میزان ۲۰ درصد و حذف بخشی از یارانه بگیران فعلی که نیازمند و متقاضی دریافت یارانه نیستند.

دولت نیز با کارشناسان و متخصصان خود در حال آماده سازی پیش زمینه ها از جمله استراتژی های اجرا ، تعیین سقف درآمدی مشمولان دریافت یارانه ، طراحی فرم های خود اظهاری و اندیشیدن به بسیاری مواد دیگر می باشد.

از موارد جالب در این نوبت ، اظهار نظرهای برخی از مسئولین است.

آخرین اظهار نظر شنیده شده از سید شریف حسینی نماینده مردم شریف اهواز ، حمیدیه و بخش باوی استان خوزستان و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی است.

او که در یکی از برنامه های صبح امروز (سه شنبه) سیزدهم اسفند ماه نود و دو رادیو مصاحبه ای داشت ، در قسمتی از صحبت های خود اجرای فاز دوم هدفمندی را بر خلاف نظر عموم مردم در راستای کاهش تورم ، افزایش اشتغال و راه اندازی موتورهای مولد صنعت بیان نمود و گفت: “به دلیل اینکه در اجرای فاز اول قرار بر این بوده که از منابع درآمدی هدفمندی یارانه ها پنجاه درصد به پرداخت نقدی یارانه به مردم ، سی درصد به صنعت و بیست درصد به خزانه دولت واریز شود و این امر محقق نشده و تماما به پرداخت یارانه به صورت نقدی اختصاص داشته است با این تورم سرسام آور روبرو شده ایم ولی این بار سهم صنعت رعایت خواهد شد و باعث افزایش تولید خواهد شد . افزایش تولید نیز باعث افزایش اشتغال و افزایش عرضه و کاهش تورم خواهد شد.”

همه این صحبت ها زیبا و امیدوار کننده است . “افزایش اشتغال ، کنترل تورم ، افزایش تولید” از رویاهای همه مردم و مسئولین بوده و هست.  اما سوال اینجاست ، ایشان که در دو دوره گذشته مجلس از سال ۸۶ تاکنون نماینده مردم و عضو کمیسیون صنعت و معدن بوده و در فاز اول هدفمندی یارانه ها با همکاری دیگر نمایندگان مصوبه سهم بندی ۳۰ درصدی به بخش صنعت را تصویب ولی امکان اختصاص درصد سهم بخش تولید و صنعت را نداشته اند ، در این فاز که همان نمایندگان ، صاحب کرسی های مجلس شورای اسلامی هستند ، چگونه با بهانه ای سوخت رفته ، قصد توجیه اظهارات خود مبنی بر کنترل تورم ، اشتغالزایی و راه اندازی تولید را دارند .  آیا بهتر نبود قبل از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها (که اکنون با افزایش نرخ آب و برق آغاز شده است) چاره ای برای مصوبه اجرا نشده و نا تمام خود می اندیشیدند؟ و مجددا راه رفته و شکست خورده گذشته را با امید واهی دوباره تکرار نمی کردند؟

قبل از افزایش نرخ حامل های انرژی که افزایش چند برابری و مضاعف را در قیمت کالاهای ضروری عموم مردم خواهد داشت، ابتدا (البته اگر میسر بود که می گویید هست!) با همان درآمد قبلی حاصل از هدفمندی ، سهم صنعت را اختصاص می دادند، وضعیت اشتغال را ساماندهی می نمودند و تورم را کنترل می کردند و سپس با افزایش نرخ ها وارد فاز جدیدی از هدفمندی می شدند که این بار تنها با دادن وعده ی اشتغال، فشار گرانی را مجدد به مردم وارد نمی نمودند.

ایشان و دیگر همکارانشان مطمئنا می دانند که هر واحد افزایش در نرخ بنزین و گازوئیل تا چه حد در تزلزل معیشت مردم موثر است. از افزایش در نرخ نان گرفته تا دیگر اقلام ضروری مورد نیاز مردم.

با این حال امیدواریم که نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بر خلاف اجرای ناتمام فاز اول هدفمندی این بار مصرانه پیگیر تصمیمات مصوب شده خود باشند تا فشار تورم گذشته ، باز به نا حق (به دلیل عدم اجرای قوانین توسط دیگران) به قشر آسیب پذیر جامعه ای که همیشه اولین کسانی هستند که تورم را حس می کنند ،  وارد نشود .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *