فرید اعرابی در مصاحبه با نشریه قم،امید،فردا: سرمایه گذاران بخش خصوصی از مشارکت با شهرداری گریزانند.

مصاحبه نشریه قم، امید، فردا با فرید اعرابی

فرید اعرابی یکی از جوانان مستعد، تحصیل کرده و دگراندیش قمی که اخیرا با تحقیقات جامع، توانسته شیوه های نوینی از مدیریت در زمینه های شهری، اجتماعی و سازمانی را ارائه نماید. مصاحبه ی ذیل، حاصل گفتگویی صریح و بی پرده با ایشان در خصوص مسائل ، مشکلات و پروژه های ناتمام شهری می باشد؛

لطفاً خودتان را بیشتر معرفی کنید؟

  • فرید اعرابی هستم، پیش از این مسئول درآمد شهرداری بوده ام و اکنون مشغول فعالیت درآمدی در سازمانی دیگر هستم. دارای مدرک کارشناسی ارشد و دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی هستم.

با توجه به اینکه سابقه فعالیت در شهرداری داشته اید از مشکلات شهرداری ها بگویید؛

  • با توجه به رکود در ساخت و سازها پس از انجام پروژه ها مسکن مهر، شهرداری ها با کسری شدید بودجه و کمبود منابع درآمدی مواجه شده اند. درآمد شهرداری ها که عمده آن از طریق صدور پروانه ساختمانی است کاهش چشمگیری داشته و شهرداری ها با مشکلات درآمدی روبرو شده اند. اکنون بایستی به فکر راه های جایگزین بابت جبران کسر درآمد و تامین هزینه های عمرانی و پروژه های شهری باشند.

به نظر شما راه های جایگزین تامین هزینه های عمرانی چیست؟

  • راهی که اکنون کشورهای پیشرفته و شهرداری های موفق در پیش گرفته اند تامین منابع توسط بخش خصوصی برای اجرای پروژه هاست، با ورود منابع مالی توسط بخش خصوصی و فراهم ساختن شرایط سودده پروژه ها، اجرای عملیات عمرانی با سرعت بیشتر و کیفیت بهتر و بدون صرف هزینه های کلان توسط دولت یا هزینه کرد بخش عمده ای از درآمد شهرداری ها ایجاد خواهد شد. اکنون در کشور ما این امر به ندرت صورت میگیرد، که باعث بروز اختلال در سرعت اجرا، کاهش کیفیت پروژه ها و صرف هزینه های هنگفت غیر قابل بازگشت برای دولت و شهرداری ها می شود.

چرا در کشور ما تامین منابع توسط بخش خصوصی صورت نمی گیرد؟

  • در کشور ما به دلیل وجود بروکراسی های پیچیده اداری و عدم اعتماد شهرداری ها به سرمایه گذار بخش خصوصی بسیاری از پروژه های تدوین و طراحی شده توسط بخش خصوصی که می تواند منجر به تحول در منطقه شود به مرحله عملیاتی نمی رسد و سرمایه گذار از مشارکت با شهرداری گریزان می شود. در حالی که حل مشکلات پروژه های شهری تنها با مشارکت سرمایه گذاران امکان پذیر است. به این شکل شهرداری ها باید با ایجاد تسهیلات ویژه، مشارکت همیشگی بخش خصوصی را فراهم کنند. بارها مشاهده شده هدف شهرداری ها از مشارکت با سرمایه گذار بخش خصوصی تنها حل مشکلات مالی کوتاه مدت و جاری خود بوده است، درحالی که بعد از لغو مشارکت با سرمایه گذار، شهرداری با پرداخت تمام هزینه اجرای پروژه نه تنها به سوددهی نرسیده بلکه هزینه هنگفتی را متحمل شده که می توانسته از آن جهت انجام هزینه های دیگر خود استفاده نماید.

در پایان حرف ناگفته ای اگر دارید بفرمائید؟

  • به نظر من چنانچه سریعاً نسبت به ایجاد تسهیلاتی برای مشارکت با سرمایه گذار ایجاد نشود در سالهای آتی مشکلات عدیده ای در انجام پروژه های شهری بروز خواهد کرد و حتی منابع مالی شهرداری ها برای پرداخت هزینه های جاری خود با کسری روبرو خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *