بسته خبری

خیابان ولی‌عصر و میدان انقلاب، بهترین و بدترین محیط‌های بصری تهران

نتایج تحقیقی که در شماره آخر فصلنامه علوم شناختی درباره “ارزیابی ترجیحات بصری زنان از فضاهای شهری در تهران” نشان می‌دهد زنان ساکن تهران خیابان ولی‌عصر را از نظر بصری زیباترین خیابان تهران می‌دانند. نویسندگان این تحقیق معتقدند که فضاهای شهری -ناخودآگاه- برای “مرد سالم و میان‌سال” طراحی شده‌اند در حالیکه “نیمـی از افراد جامعه ایران را زنان تشـکیل مـی‌دهنـد کـه نیازهـا و ترجیحات آنها هم با نیازها و ترجیحات مـردان تفـاوت دارد و هم کمتر شناخته شده اسـت.”

از این رو، پژوهشگران سعی کردند عواملی را شناسایی کنند که برای شهروندان زن تهرانی ارزش بصری ایجاد می‌کنند. جامعه آماری ۲۵۰ زن جوان با تحصیلات بالا (بیش از ۵۸ درصد تحصیلات کارشناسـی و بیشـتر داشتند) بودند که بـیش از دو سـوم عمرشـان را سـاکن تهـران بودند.

از میان محیطهای بصری مطلـوب (محـیطهـای دارای بیشترین ترجیح بصـری) به ترتیب خیابان ولی‌عصر (۴۹.۶ درصد)، میدان تجریش (۱۹.۲ درصد)، مجموعه بازار تهران (۱۱.۲ درصد)، محلـۀ دربنـد و بزرگراه مدرس (۷.۶ درصد) بیشترین فراوانی را داشتند. بـرای محـیطهـای بصـری نـامطلوب (محیطهای دارای کمترین ترجیح بصری)، میدان انقلاب (۱۷.۲ درصد)، بزرگراه نواب (۱۱.۶ درصد)، خیابان مولوی (۶.۴ درصد)، محله اتابک (۴.۴ درصد) و ترمینال جنوب (۳.۶ درصد) بیشترین فراوانی را داشتند.

چین به دنبال به دست گرفتن بازرسی‌ها از ایران

نشریه “ساوث چاینا مورنینگ پست” با انتشار گزارشی موضع اخیر دولت پکن در جریان مذاکرات هسته‌ای نوشته: اخیرا یکی از دیپلمات‌های پیشین فرانسوی این پیشنهاد را مطرح کرده بود که چین می‌تواند با ایفای نقش عمده‌تر در بازرسی آژانس از تاسیسات نظامی ایران نقش مثبت‌تری ایفا کند چرا که با ایران روابط خوبی دارد و می‌تواند آن کشور را متقاعد کند.

این نشریه اشاره می‌کند که زمزمه‌هایی از موافقت مقام‌های نظامی چینی برای بازدید از تاسیسات نظامی ایران به عمل آمده‌اند اما هنوز نام این افراد فاش نشده است. این نشریه اشاره می‌کند که به احتمال زیاد امریکا نیز از ایفای چنین نقشی از سوی چین استقبال خواهد کرد و در شرایطی که ایران نسبت به بازدید بازرسان امریکایی و اروپایی از تاسیسات‌اش تردید دارد این موضوع می‌تواند گام مثبتی در جهت شفاف‌سازی فعالیت‌های ایران و ایجاد اعتماد متقابل باشد.

 

جان کری رکورد خود را شکست

حضور وزیر خارجه آمریکا در محل مذاکرات هسته ای با ایران در حالی وارد دهمین روز خود شده است که چنین مدتی هیچ سابقه مشابهی ندارد.

نظر وزیرخارجه اتریش در مورد ظریف

روزنامه اعتماد در شماره امروز خود مصاحبه‌ای را با سباستین کورتز وزیر امور خارجه اتریش داشته است در مورد نظر وی در ارتباط با اقای ظریف به نقل از وی می نویسد:« من ظریف را دوست دارم. او وزیر بسیار باتجربه‌ای است. او مذاکره‌کننده فوق‌العاده‌ای است و البته که ایران را به عنوان کشور خود بسیار خوب می‌شناسند. اما مساله اینجاست که او غرب را هم به خوبی می‌شناسد. او مدت زمان طولانی در امریکا زندگی کرده است. برای من صحبت کردن با او همیشه بسیار جذاب بوده است. سوژه صحبت ما نیز همیشه مساله گفت‌وگو در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و مذاکرات نبوده است. بلکه در بسیاری از موارد در خصوص مسائل سیاست خارجی نیز با هم گفت‌وگوهایی می‌کنیم.»

ایران تکلیف وکیل مدافع اسرائیل را تعیین می‌کند

فرانس پرس نوشت: در مذاکرات کنونی درباره برنامه هسته ای ایران، فرانسه با موضعی سختگیرانه خود را از دیگر طرف ها متمایز کرده است.اما در صورت توافق، پاریس باید اعتماد ایرانی ها را جلب کند تا بتواند در کشوری پر نفوذ ( ایران ) جایگاهی داشته باشد و چشم اندازهای گسترده اقتصادی را بگشاید.براساس پیش بینی های یک دیپلمات ارشد غربی «نخسیتن پیامد توافق، باز شدن بازار ایران است. همه غربی ها منتظر آن هستند. آنها همانند شروع یک ماراتن با هم رقابت می کنند و مخفیانه یکدیگر را زیر نظر دارند.

مارک دوبوویتز: ایران مانند یک ابرقدرت مذاکره می‌کند

مارک دوبوویتز از دبیر اجرایی بنیاد «دفاع از دمکراسی (FDD) و رئیس پروژه انرژی ایران» در گفتگویی با دویچه وله گفته است: مطمئنم که توافق انجام خواهد شد. در این مرحله، آمریکا امتیازات بزرگی داده است. آمریکا تقریبا تمامی مواضع اولیه خود در هر یک از خواسته هایش را کنار گذاشته و خنده دار است اگر این توافق از سوی مقامات ایران رد شود. ایران تحت تحریم های تنبیهی، چندین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و انزوای بین المللی، با دست بسیار پائین وارد مذاکرات شد. در کمتر از دو سال آنها میز را کاملا روی گروه ۵+۱ برگردانده اند.آنها بر تقاضاهای خود پافشار کردند و الزامات آمریکا را رد کردند. آنها واقعا به عنوان یک قدرت رده سومی برای مذاکره با یک ابر قدرت وارد مذاکرات شدند و حال مانند یک ابرقدرت مذاکره می کنند- دستاوردی قابل توجه برای این کشور .ایرانیان با انجام کاری بسیار هوشمندانه به این هدف رسیدند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *